V zimě roku 1619, uprostřed českého stavovského povstání, které rozvrátilo století Habsburské nadvlády, se novému českému králi Fridrichu Falckému a královně Alžbětě Stuartovně narodil syn. V katedrále Sv. Víta jej křtili jen pár týdnů po nástupu na trůn, kde měli, coby stoupenci protestantismu, symbolizovat novou kapitolu českých dějin. Jejich prvorozený syn dostal jméno Ruprecht.
Neuplynul ani rok od korunovace a habsburská vojska porazila Fridricha Falckého v bitvě na Bílé hoře. Poražený král neměl jinou možnost, než uprchnout z Čech a podle historických pramenů byl útěk tak chaotický, že kdyby nebylo bdělého sluhy, málem při úprku v Praze zanechali jednoročního Ruprechta. Ten pak vyrůstal v holandském Haagu a po bohatém životě coby vojevůdce v nejrůznějších evropských bitvách se usadil v Anglii.
A právě tady se Ruprecht seznámil s dvojicí francouzských obchodníků, kteří hledali podporu pro objevování prozatím Evropany neprozkoumaných, i když původním obyvatelstvem bohatě obydlených, oblastí severní Ameriky. Netrvalo dlouho než Ruprechtův bratranec, anglický král Karel II., na jeho přímluvu udělil nově vytvořené Společnosti Hudsonová zálivu monopol na obchod s kožešinami v oblasti povodí všech řek slévajících se do obrovského zálivu. Oblast, která zahrnovala více než třetinu soudobé Kanady, byla následně po více než dvě stě let pojmenována Zemí prince Ruprechta, než kontrolu nad její nadvládou převzala nově vzniklá kolonie Kanady.
Nebylo-li by tedy ostražitosti onoho sluhy, který jednoročního Ruprechta zachránil při útěku z Prahy, kdoví jak by se vyvinula historie Kanady. Stačilo málo a klidně mohla skončit namísto britské pod francouzskou či americkou koloniální kontrolou. Ač Ruprecht sám nikdy na území soudobé Kanady nevstoupil, jeho jméno a český rodokmen ale budou navždy patřit do prvotních kapitol její historie.
Společnost Hudsonová zálivu
Společnost Hudsonová zálivu je jednou z nejstarších korporací na světě a její bezmála pětisetletá historie je plná zajímavých etap, od divoké expanze, přes budování vztahů s původním obyvatelstvem, jejich útisk, až po moderní evoluce do obchodních řetězců a obra realitního trhu. I teď v každém městě Kanady najdete obchody HBC (Hudson Bay Company), která často vlastní i ty nejlukrativnější pozemky. Před konsolidací s kolonií Kanady měla Společnost Hudsonová zálivu na starost i zemní správu, a tak je historie mnoha míst, především na západě Kanady spojená s touto společností. Píšu toto ve městě Victoria, které třeba právě v roce 1843 Společnost Hudsonova zálivu založila a po následujících třicet let spravovala.
Chcete-li se dozvědět víc o roli Ruprechta a o bohaté historii Společnosti Hudsonova zálivu a ranné Kanady, doporučuji knihu Company od Stephen R. Bown.